Dzieci obdarzone rodzicielską miłością

3

Większość badaczy zgadza się z jedną rzeczą, że dzieci, często w wieku od 10 miesięcy do dwóch lat, dorastają z powolnym rozwojem intelektualnym. Przez lata to dojrzałe dziecko będzie musiało cierpieć z powodu problemów emocjonalnych, komunikowania się ze światem zewnętrznym.
Jakie są konsekwencje braku miłości w dzieciństwie?

Dzieci obdarzone rodzicielską miłością, uczuciem i odpowiednią komunikacją otrzymują normalny rozwój. Takie dziecko podświadomie wchłania się, że świat nie jest niebezpieczny, ponieważ jest przepełniony życzliwością. Taka postawa wypełnia dziecko radością i radosnym podejściem do życia.

Znany psycholog E.Erikson uważa, że ​​do 2 roku życia dziecko układa podstawowe zaufanie (lub nieufność) w świecie zewnętrznym. Jak to zrozumieć? Rodzice, którzy są w stanie zaspokoić dziecko we wszystkich jego potrzebach (dostarczają jedzenie i napoje na czas, odpowiedni odpoczynek, komunikację i rozwój), którzy traktują go z miłością, troską i uczuciem, zapewnią mu spokój i pewność siebie. W przyszłości takie dziecko przejdzie przez życie – chodzenie płynnie i stanowczo!

W nerwowych, drażliwych i zimnych rodzicach, którzy nie są w stanie zaspokoić potrzeb dzieci, dziecko przyzwyczaja się do codziennego przeżycia. Za pomocą głośnego płaczu i płaczu osiąga jedzenie, sen i komunikację.

Życie takiego dziecka wiąże się z ciągłymi lękami i obawami. I z pewnością dorośnie jako nerwowy i podejrzany dorosły, który nie może zaufać sobie i otoczeniu. W końcu od wczesnego dzieciństwa inspirował go świat pełen gniewu i okrucieństwa. I dziecko rosło, czując na tym świecie niechęć do siebie i bezużyteczność, stawanie się coraz bardziej nieszczęśliwą.

W rezultacie dziecko, które ma uspokajającą i pokojową naturę, okazuje niskie poczucie własnej wartości, nieśmiałość i brak pewności siebie. A dla dziecka, które ma charakter bojowy i próbuje bronić się przed negatywnymi przejawami świata, powstaje agresywny stosunek do środowiska, a zwyczaje „nicości” są pokłócone, aby budować ochronę tam, gdzie nie jest ona potrzebna.

Niska samoocena i agresywność doprowadzą następnie do niepowodzenia w życiu. W dzieciństwie ten brak umiejętności kontaktu z dorosłymi i rówieśnikami, awaria szkolna. Dorosły będzie miał niemożność utrzymania dobrych stosunków w rodzinie iw zespole pracowniczym. Może to prowadzić do niepowodzeń w karierze zawodowej, konfliktów z bliskimi, starszych rodziców i otaczającego społeczeństwa.